DYP GENEL BAŞKANI ÇETİN ÖZAÇIKGÖZ KİMDİR? « Starlife Magazin

SON DAKİKA

DYP GENEL BAŞKANI ÇETİN ÖZAÇIKGÖZ KİMDİR?

Bu biyografi 19 Ekim 2020 - 12:52 'de eklendi ve 83 views kez görüntülendi.

İşte; Doğru Yol Partisi’ne kendini yıllarca adayan, ilkeleri uğruna hiçbir fedakarlıktan kaçınmadan ve hiçbir zaman pes etmeden, yılmadan çalışan Çetin Özaçıkgöz’ün hayatı:

Üç yaşında Üsküdar’daki evlerinde camdan dışarıya bakarken babasını, amcasını ve daha birkaç kişiyi oturdukları evin karşı duvarına büyük büyük kağıtları yapıştırdıklarını, akabinde polislerin gelerek onları götürüldüğünü gören Çetin Özaçıkgöz, ileride aklından hiç çıkmayacak görüntüleri hatırladığında siyasetin ve memleket aşkının film şeridi gibi tüm hücrelerine nüfuz edeceğini nereden bilebilirdi. İşte bu olayın görüntüleri bir filmin görüntülerinin çok ötesinde, hayatının her döneminde küçük Çetin’in zihninde gelecekteki yaşamında, yaşayacaklarının başlangıç işaretleriydi.

6-7 yaşına geldiğinde ise evde devamlı siyasetçi Adnan Menderes’in hizmetlerinin bahsi geçtiği için babası ve amcasının da Demokrat Parti Üsküdar ilçe teşkilatında siyaset yaptığını, sonrasında ise CHP iktidarında babasının ve amcasının duvara astığı kağıtların Demokrat parti posterleri olduğunu öğrenmiş bunları asan babası amcası ve arkadaşlarının polisler tarafından götürülmesini ve bir müddet onlardan haber alınamaması üzerine “Menderes’çi “olmuştur.

40 Yıl Sonra Gerçek Oldu…

Büyüdükçe Menderes’ciliğin hürriyet ve vatan sevgisi olduğunu öğrenmesi bu davanın doğru yol olduğuna kendisinin de bu kutlu hareketin içinde olması gerektiğine inanmasına sebep olmuştur.
Lise hayatının sona ermesi üzerine İstanbul Hukuk Fakültesine girer. Öğrenci iken çevresinde fikirleri ile diğer arkadaşlarından ayrılarak sivrilen Özaçıkgöz fikirlerini anlatmak için Yeni Çığır ve Işık Dergilerinin Yazı İşleri Müdürlüğünü yapmış ve Bu dergilerde yazmış olduğu yazılarda insanın en tabi hakkı olan yaşam hakkının kutsiyetini ifade etmiş, idam cezasına karşı çıkmış ve Türk hukuk sisteminde idam cezasının kalkmasını savunmuş, bu görüş ve önerisi 40 yıl sonra gerçekleşmiştir. Bu konudaki yazıları devlet arşivlerindedir.

AP hizmet yatırımlarını sergiyle gösterdi

Babasının işleri sebebiyle Bolu’ya gelen Çetin Özaçıkgöz 1968 de A.P Gençlik Kolları Bolu İl Bşk. olmuştur. Üç yıllık Adalet Partisi iktidarının hiçbir hizmet yapmadığın iddia eden Cumhuriyet Halk Parti’sinin bu yöndeki propagandasına karşılık vermek için Adalet Partisi hükümetinin yaptığı hizmet yatırımlarının görsel bir sergisini açmaya karar vermiş, bunun için Ankara’da bütün yatırımcı bakanlarımızla görüşerek inşaat halinde olan ve biten tesislerimizin alt yazılı bilgilerini ve fotoğraflarını istemiştir.

Enerji ve Tabii Kaynaklar, Bayındırlık, İmar ve İskan, Ulaştırma, Köy işleri, Tarım ve Orman, Sanayi Bakanlıklarından hizmetlere ait fotoğrafları istemiş gelen fotoğraflarla Bolu’da “KALKINAN TÜRKİYE” adlı sergiyi açarak, CHP’ ye genç bir siyasetçi olarak cevap vermiştir. Bolu ve ilçelerinde sergi etkinliklerinden sonra Bizzat Başbakan Süleyman Demirel’in bizzat talimatı ve AP Gençlik Kolları Genel Merkezi tarafından, Türkiye’de sergilenmesi istenmiş ve bütün Türkiye’de Kalkınan Türkiye adlı sergisi izleyenlerin beğenisini kazanmış ve Türkiye’nin pek çok ilinde sergilenmiştir.

AP iktidarının 3 yılda gerçekleştirdiği dev yatırımları bütün Türkiye’de sergilemenin yanında diğer başarılı siyasi performanslarıyla siyasi arenada genç bir hizmet adamı olarak dikkat çeken, Çetin Özaçıkgöz, Demirel tarafından Ankara’ya davet edilerek Genel Merkez’de beraber çalışalım teklifine hayır diyememiş ve 18 mart 1969 yılında genel merkezde görev alması sağlanmıştır.
1969 yılında genel milletvekili seçim komisyonunda başarıyla görev yapan Özaçıkgöz seçimlerden sonra istisnai kadrodan devlet memuriyet hizmetine atanarak 27 yaşında genç bir memur olarak Bayındırlık Bakanlığı Dış ilişkiler Müdürü olmuştur. Bu görevi sırasında 1. Boğaz köprüsü yapımında proje ve finansman politikasını yakından takip etme fırsatını bulmuştur.

Gençlik Kolları Genel Başkanlığı…

12 Mart 1971 Muhtırasından sonra siyasi mücadelenin genç kesimlerde önem kazanması üzerine AP Genel İdare Kurulu üyelerinin kararıyla Adalet Partisi Gençlik Kolları Genel Başkanlığına getirilmiş, Gençlik kongresinin Büyük Kongre’sinde ise oy birliği ile Genel Başkanlığa seçilmiştir. Bu zaman zarfında AP Temsilciler Meclisinde üye olarak görevini yürütmüştür.
Başbakan Demirel Mart 1974 de Koalisyon Hükümetini kurduğu zaman tekrar Demirel’in görevlendirmesi ile 31 yaşında Ulaştırma Bakanlığı Basın ve Parlamento ile ilişkiler Müşaviri olmuştur.

“Demirelizm”

Demirel’in katıldığı tüm seçimlerde sürekli olarak Demirel’in milletvekili seçim komisyonlarında görev almıştır.Ayrıca Başbakan Demirel’in yanında çalıştığı süre zarfında edindiği izlenimlerini içeren “Demirelizm” adlı kitabı yazmış ve siyasi çevrelerde takdirle anılmasına sebep olmuştur. Özaçıkgöz’ün yazdığı, “Demirelizm” adlı kitabı, Kültür Bakanlığı tarafından milli kütüphanenin raflarında gelecek kuşağa aktarılmak üzere yerini alması sağlanmıştır.

Avrupa’da 22 devleti 36 defa ziyaret…

12 Eylül 1980 darbesinden sonra zamanının büyük bir kısmını Demirel’in Güniz sokaktaki evinde, Türkiye’nin iç-dış politikası ve ekonomisini takip ve değerlendirme çalışmalarına devam ederek siyasi hayatla beraber aktif siyasetten hiç kopmamıştır. Bir sürede serbest avukat olarak da mesleğini icra eden, AP’de siyasetin her kademesinde ilçe başkanlıkları ve il yönetimlerinde görev almış olan Çetin Özaçıkgöz, Avrupa’daki siyasi oluşumları incelemek ve tecrübesini artırmak amacıyla kendi kullandığı özel aracı ile Avrupa’da 22 devleti 36 defa ziyaret ederek çok sayıda siyasi dostlar kazanmış ve birebir üst düzey siyasilerle temaslarda bulunmuş, Almanya, Avusturya ve İsviçre’de siyasi partiler, parlamentolar ve yerel yönetimler konusunda araştırmalar yapmıştır.
AP Gençlik Kolları Genel Başkanı iken yazmış olduğu Siyasetteki birikimlerini aktardığı “DOĞRU YOLU BULMAK İSTİYORUM” adlı tiyatro oyunu Türkiye’nin pek çok ilinde sahneye konmuştur takdir toplamıştır. Sonraki yıllarda 12 Eylülde zorunlu ikamete tabi tutulduğu zincirbozanda, Demirel’in talimatıyla kurulan “DOĞRU YOL PARTİ”’sinin ismine ilham kaynağı olması Özaçıkgöz’ün gururlandığı bir hizmeti olmuştur.

Cumhurbaşkanlığı altın madalyası ile ödüllendirildi

Demirel’in Cumhurbaşkanlığı görevine seçilmesinden sonra Partideki görevlerine nefer olarak devam eden Özaçıkgöz, Demirel’in Cumhurbaşkanlığı görevinden sonra Güniz sokaktaki özel konutunda Demirel’in yanında siyasi çalışmalarına devem ederek bu arada Serbest Avukatlık görevine de devam etmiştir.Bu arada Demirel’in evindeki sohbetlere zaman zaman katılarak bilgi birikimini artırarak bir anlamda, Demirel’in yanında, siyasi gezilerinde, meydanlarda mitinglerde, bu günlere hazırlık amacıyla, devlet adamlığı ve siyasi stajını da tamamladı diyebiliriz. Ayrıca Sn Demirel tarafından kendisine ve demokrasi hayatımıza yaptığı katkılardan dolayı Cumhurbaşkanlığı altın madalyası ile ödüllendirilmesi kendisi ve ailesi adına gurur kaynağı olmuştur.

Çocukluk çağındaki Adnan Menderes’le Başlayan Demirel’le devam eden siyasi hayatında edindiği tecrübelerini Türk milletine aktarmayı halen sürdüren Çetin Özaçıkgöz Doğru Partisi Genel Başkanlığı görevini sürdürmektedir.

17 yıl Demirel’in sekreterliğini ve özel kalem müdürlüğünü yapan Yüksel Özaçıkgöz ile evlenmiş ve eşini 2 yıl önce kaybetmiştir. İngilizce ve Almanca bilen Çetin Özaçıkgöz iki çocuk 6 torun sahibidir.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sıla ile davalık olan Davut Güloğlu yargılamanın yenilenmesini talep etmişti… Mahkeme kararını verdi!

Ünlü şarkıcı Davut Güloğlu ile Sıla arasındaki sular durulmuyor. Sıla hakkında, yaklaşık 4 yıl önce Demokrasi ve Şehitler Mitingi için söylediği sözler üzerine hakaret iddiasıyla "hakaret" suçundan 8 bin 500 TL adli para cezasına çarptırılan Güloğlu yargılamanın yenilenmesi talebiyle mahkemeye başvurmuştu. Mahkeme Güloğlu’nun talebini reddetti. Ünlü şarkıcı Davut Güloğlu,yargılamanın yenilenmesi için İstanbul 9. Asliye Ceza Mahkemesi'ne başvuruda bulunmuştu. Dilekçede, Davut Güloğlu'nun cezasının infazının durdurulması ve beraati talep edildi. TAZMİNAT DAVASI SEBEP OLDU Davut Güloğlu'nun 8 bin 500 TL adli para cezasıyla cezalandırıldığı, bu kararın ise 14 Mart 2019 yılında kesinleştiği hatırlatılan dilekçede, taraflar arasında …

47 yaşındaki Arzum Onan’ın bacak pozu sosyal medyayı sallamıştı… Eleştirilere yanıt geldi!

Arzu Onan ve Mehmet Aslantuğ çifti, gözlerden uzak sürdürdükleri özel hayatlarıyla ünlüler dünyasının parmakla gösterilen çiftlerinden. Evliliklerinde 23 yılı geride bırakan çift dizi setinde tanışmış arkadaşlıkları kısa sürede aşka dönüşmüştü. Şu sıralar yeni dizisi ile ekranlarda bor gösteren Mehmet Aslantuğ'un aksine Arzum Onan 17 yıl önce oyunculuk kariyerine nokta koymuştu. Son olarak 2004 yılında Sahra dizisi ile izlediğimiz Arzum Onan uzun süredir heykel sanatıyla ilgileniyor. Sosyal medyayı oldukça aktif kullanan ve paylaşımlarıyla ilgi odağı olan Arzum Onan geçtiğimiz günlerde bacak pozu ile tartışma yaratmıştı. Arzum Onan'dan bacak pozuna yapılan yorumlara yanıt geldi... Arzum Onan ve Mehmet Aslantuğ çifti, gözlerden uzak sürdürdük…

40 yaşındaki Cansu Dere güzelliğiyle baş döndürdü!

Oyuncu kadrosuyla dikkat çeken Sadakatsiz dizisinde Doktor Asya karakterine hayat veren Cansu Dere sosyal medyanın ilgi odağı oldu. Sadakatsiz dizisi ile adından söz ettireceğe benzeyen Cansu Dere geçmişte birçok dizi ve film projesinde yer almış hayat verdiği karakterler ile hafızalara kazınmıştı. 40 yaşındaki güzel oyuncu Cansu Dere sosyal medyanın en çok konuşulanlarından oldu. Doğal güzelliğe ne kadar güvendiğini gösteren Cansu Dere sıfır makyaj hali ile beğeni topladı. İşte Sadakatsiz'in Asya'sı Cansu Dere'nin makyajsız hali ve sizin için derlediğimiz ünlü isimlerin makyajsız halleri... Oyuncu kadrosuyla dikkat çeken Sadakatsiz dizisinde Doktor Asya karakterine hayat veren Cansu Dere sosyal medyanın ilgi odağı oldu. Sadakatsiz dizisi ile adından söz et…

Melisa Döngel saldırı sonrası boksa başladı

Sen Çal Kapımı dizisinde rol alan oyuncu Melisa Döngel, geçtiğimiz günlerde Sarıyer’deki evinin önünde komşusunun, gürültü yaptıkları gerekçesiyle belediye işçilerine bıçakla saldırdığını görünce,“Polisi arayacağım”diye uyarmıştı. Bunun üzerine sinirlenen komşusunun, 21 yaşındaki oyuncuya küfredip, kapısına dayandığı iddia edilmişti. KİCK BOKSA BAŞLADI Döngel, hem kendini korumak hem de forma girmek için kick boksa başladı. Güzel oyuncu, milli sporcu Serdar Beyhatun’dan özel dersler alıyor.…

Müge Boz: İkinciyi düşünüyoruz

Bebek beklediği iddialarıyla gündeme gelen oyuncu Müge Boz'dan heyecanlandıran açıklama geldi. Akıncı dizisinin güzel oyuncusu Müge Boz, önceki gün eşi Caner Erdeniz ve küçük kızı Vina ile yürüyüşe çıktığı Belgrad Ormanı'nda objektiflere yansıdı. Güzel oyuncu, geçtiğimiz günlerde ikinci kez hamile olduğu şeklinde çıkan haberlere yanıt verdi. "İKİNCİYİ DÜŞÜNÜYORUZ" Bir çocuk daha yapma planının olduğunu söyleyen Boz, "İkinciyi düşünüyoruz ama şu an bebek beklemiyoruz" açıklamasında bulundu.   …

Aslışah Alkoçlar, hamile iddiası

Kaan Demirağ ile birleştiren Aslışah Alkoçlar, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımla dikkat çekti. 5 Şubat'ta Kaan Demirağ ile evlenen Aslışah Alkoçlar, geçtiğimiz günlerde evinden paylaşım yapmış ve sehpada 'hamilelik ve doğum' kitabının olmasıyla 'Hamile' dedikodularının hedefinde yer almıştı. ŞİŞ KARNI DİKKAT ÇEKTİ Önceki gün eşiyle balayı için Dubai'ye giden 28 yaşındaki Aslışah, birkaç gün sonra da neredeyse her hamilenin aş erdiği yeşil erik fotoğrafını paylaştı. Alkoçlar dün ise Dubai'den paylaştığı fotoğrafta, şiş karnını gösterdi. Hamilelik dedikoduları alevlenince de hemen paylaşımı sildi. …

GÜNLÜK HABER AKIŞI

SON DAKİKA HABERLERİ